День народження штрих-коду
3 квітня 1974 року – День народження штрих-коду, одного з найбільш вагомого відкриття ХХ століття. Власне, завдяки цьому, вдалося автоматизувати торговельні процеси, покращити логістику, сферу продажу.
Штрих-код в Україні застосовується з 1997 року. В Україні прийнята ціла низка законодавчих актів, які визначають термін й порядок штрихового кодування товарів. 23 лютого 2024 року Уряд затвердив зображення торговельної марки – “Зроблено в Україні”, ним безкоштовно може користуватися бізнес, громадські організації, держустанови.
Принципи штрихового кодування ліків побудовані таким чином, що дають можливість: ідентифікувати окремі найменування лікарських препаратів за формою випуску й дозування; одержувати інформацію про його реєстраційний статус, найменування і країну -виробника, перелік серій цього найменування, заборонених до реалізації й медичного застосування в Україні; формувати умови відпуску лікарських засобів. особливості умов зберігання.
Штрих-код не дає гарантії якості, але може характеризувати його опосередковано. З вересня 2019 року на упакуванні ліків з’явилося 2D маркування, завдяки якому вдалося покінчити з фальсифікацією ліків. Наявність 2D маркування на упакуванні, додатку на мобільному телефоні, бази даних, дає можливість клієнту аптеки отримати всю інформацію про даний препарат, а саме:
- офіційну назву препарату і його міжнародну непатентовану назву, якщо вона використовується в різних товарах, то обов’язково вказується інформація про лікарську форму та силу дії, а також про вік пацієнтів, яким підходить засіб;
- склад – потрібно вказувати кількісні та якісні показники діючих речовин, а також всі додаткові компоненти;
- спосіб застосування, лікарська форма випуску; в обов’язковому порядку вказують об´єм, масу та інформацію про дозування;
- правила зберігання-наприклад, в недоступному для дітей місці, без доступу сонячних променів та ін.;
- термін придатності- вказується кінцева дата, до якої необхідно застосувати лікарський препарат;
- назву виробника та його фізичну адресу;
- номери серії і реєстраційного посвідчення;
- додатково може зазначатися й інша інформація, наприклад, про правила утилізації, про особливості застосування або впливу тощо.
Також на упакування повинен наноситися штрих код (до 2023 року – не на всі ліки, а тільки на затверджені Кабміном).
Творча група студентів 3-Б фр ОПП “Фармація”, а саме Юлія ЖУК, Софія КОС, Ліля НЕБЕСНА ,Ела НЕГРИЧ Наталя ЯКОВЛЄВА, Олена ПАСЛАВСЬКА, Юлія ГЛИНЯНСЬКА підготувала відеоролик, присвячений ювілейній даті 50 -ти річчя винайдення штрих-коду.
Студенти щиро вдячні викладачам коледжу Богдану РОМАНИШИНУ та Зоряні МАКСИМОВСЬКІЙ за надану допомогу в створенні відеоролика і запрошують випускників шкіл до вступу на навчання до Самбірського фахового медичного коледжу.
Відеоролик можна переглянути на платформі https://youtu.be/jHU4CXxmK7M